Činnost Úřadu u subjektů hospodářské mobilizace
U vybraných subjektů hospodářské mobilizace Úřad na základě žádosti SSHR posuzuje proces uchování výrobních schopností. Úřad rovněž provádí státní ověřování jakosti i na vybrané mobilizační dodávky produktů pro zabezpečení činnosti ozbrojených sil za stavu ohrožení státu a válečného stavu. U dodavatelů, se kterými byla uzavřena smlouva o mobilizační dodávce, na níž je uplatněno SOJ, Úřad v rámci odborného dozoru nad jakostí kontroluje přípravu a účinnost hospodářských opatření pro krizové stavy. Rozsah SOJ je v těchto případech vymezen pro období míru a pro období krizového stavu.
V období míru Úřad v rámci SOJ při odborném dozoru nad jakostí kontroluje zejména:
- výrobní připravenost dodavatele (zabezpečení surovin a subdodávek, měřících zařízení, nástrojů, přípravků a lidských zdrojů),
- uchování výrobních schopností, zejména uchování speciálních technologických zařízení, která nejsou využívána pro jinou výrobu,
- systém managementu jakosti (prováděním auditů systému jakosti).
Činnost Úřadu v orgánech NATO
V rámci NATO je problematika státního ověřování jakosti řešena ve výboru AC/327, Life Cycle Management, konkrétně v jeho pracovní skupině. Ta řeší problematiku tvorby nových dokumentů a aktualizaci vydaných AQAP (Allied Quality Assurance Publication, publikace týkající se státního ověřování jakosti).
Činnost Úřadu v mimoresortních orgánech
Vedoucí zaměstnanci Úřadu jsou členy několika mimoresortních orgánů, které se zabývají problematikou kvality. Podílejí se tak významnou měrou na práci:
- Rady kvality České republiky
- Českého institutu pro akreditaci
- Rady pro akreditaci
- Technického výboru pro akreditaci certifikačních orgánů
- Technického výboru pro akreditaci zkušebních laboratoří